Raport pt. „Analiza przyczyn powstawania pożarów odpadów na terenie Polski oraz propozycji ich eliminacji”

Data 2025-02-25

💡 Z przyjemnością przedstawiamy Państwu raport przygotowany na zlecenie Związek Producentów Paliw z Odpadów i Biomasy, który dotyczy analizy przyczyn powstawania pożarów odpadów na terenie Polski oraz propozycji ich eliminacji.

Opracowanie zostało stworzone przez grono wybitnych specjalistów i autorytetów z naszej branży, pod egidą prof. dr hab. inż. Grzegorza Wielgosińskiego z Politechniki Łódzkiej oraz dr Aleksandra Sobolewskiego z Instytut Technologii Paliw i Energii.

Raport obejmuje szczegółową analizę problemu pożarów odpadów, a także proponowane rozwiązania, w tym ✅ dopuszczenie do współspalania frakcji kalorycznej wyodrębnionej z odpadów komunalnych – SRF, w spełniających wymogi dyrektywy o średnich obiektach spalania (MCP) instalacjach ciepłowniczych, przy czasowym zawieszeniu niektórych wymagań technicznych dotyczących instalacji termicznego przekształcania odpadów określonych w przepisach prawa (Rozporządzenie Ministra Rozwoju w sprawie wymagań dotyczących prowadzenia procesu termicznego przekształcania odpadów oraz sposobów postępowania z odpadami powstałymi w wyniku tego procesu – Dz. U. z 2016, poz. 108), przy zachowaniu wymogów emisyjnych jak dla współspalania odpadów.

Jest to krok w stronę zrównoważonego zarządzania odpadami i ochrony środowiska, mający na celu obniżenia kosztów pozyskiwania energii cieplnej przy zwiększeniu bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Katarzyna Wolny-Tomczyk Marcin Joppek Zbigniew Chlipała

#ZPPOB #raport #odpady #ciepłownictwo

XVII Konferencja Termiczne Przekształcanie Odpadów Komunalnych, 18-20.02.2025 r., Poznań

Data 2025-02-13

🔔 Z radością informujemy, że Związek Producentów Paliw z Odpadów i Biomasy został partnerem XVII Konferencji „Termiczne Przekształcanie Odpadów Komunalnych” organizowanej przez Wydawnictwo „Nowa Energia”, która odbędzie się w dniach 18-20 lutego 2025 r. w Poznaniu.🔔

To wyjątkowe wydarzenie będzie miejscem wymiany doświadczeń, dyskusji na temat rozwoju technologii oraz innowacji w dziedzinie termicznych procesów przekształcania odpadów.

Podczas konferencji będziemy mieli przyjemność wysłuchać wystąpienia Pani Prezes Katarzyna Wolny-Tomczyk, która wygłosi prelekcję pt. „Okres przejściowy w polityce energetycznej: rola termicznych procesów przekształcania odpadów w stabilizowaniu miksu energetycznego”.

Będzie to wyjątkowa okazja do poznania kluczowych wyzwań i rozwiązań związanych z transformacją energetyczną oraz roli, jaką odgrywają termiczne procesy przekształcania odpadów w kształtowaniu zrównoważonego miksu energetycznego.

Zapraszamy do udziału i aktywnego śledzenia wydarzenia!

Przyjęcie w poczet członków NZP Lewiatan

Data 2025-02-06

🌿 Dziękujemy za przyjęcie Związku Producentów Paliw z Odpadów i Biomasy do grona członków Nadwiślański Związek Pracodawców Lewiatan! 🌱

Jest to dla nas ogromne wyróżnienie, które otwiera nowe możliwości współpracy oraz wspólnego działania!

Dzięki przynależności do tak silnej organizacji, jaką jest NZP Lewiatan, zyskamy szansę na dalsze promowanie naszych rozwiązań, które przyczyniają się do ochrony środowiska i transformacji energetycznej w Polsce.

Cieszymy się na możliwość wymiany doświadczeń z innymi członkami i wspólnego kształtowania przyszłości sektora. 💚

Stanowisko dot. ROP, 31.01.2025 r.

Data 2025-02-04

Branża odpadowa mówi jednym głosem w sprawie Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów!


ZPPOB wspiera model samorządowo-biznesowy, który zakłada wsparcie dla samorządów, jednak uważamy, że równie ważne jest uwzględnienie wsparcia dla instalacji, które stanowią nieodłączny element tego systemu.

System, w którym przedsiębiorstwa przemysłowe współpracują z miastami i gminami, jest kluczowy dla skutecznego recyklingu, w tym odpowiedniego sortowania odpadów przez konsumentów i ich dalszej obróbki.

Równie istotną kwestią jest opracowanie mechanizmu dotowania wszystkich frakcji odpadów, zarówno tych przekazywanych do recyklingu jak i tych, których zagospodarowanie inne niż przez odzysk energii, nie jest technologicznie możliwe.

System ROP oparty o dotowanie wszystkich frakcji przekazanych do recyklingu wraz z frakcjami przeznaczonymi do odzysku energii, sprawnie funkcjonuje u naszych czeskich sąsiadów, przyczyniając się do osiągnięcia ambitnych celów określonych przez UE.

Do góry